Odběry vzorků rašeliny před revitalizací dokončeny
9. 7. 2020
Přeshraniční dobrovolnický Den pro rašeliniště
3. 8. 2020

V sobotu 11. 7. proběhla exkurze pro veřejnost zaměřená na ukázku revitalizovaných mokřadů v okolí Prášil. Navštívili jsme lokalitu Malý Bor přímo ve víru revitalizačních prací, takže bylo možné vidět, jak se jednotlivé kroky technicky provádí a jakým způsobem na ně lokalita reaguje. Prohlédli jsme si blízké vrchoviště s blatkovým borem i nivu Křemelné a povídali si také o historii osídlení.

Nedaleká lokalita Skelná nám pak odhalila jedno z nejhůře odvodněných a poničených velkých pramenišť v kotlině Křemelné, které v letošním roce rovněž plánujeme zpátky zavodnit a obnovit. Následovala perlička v podobě dokonalé spolupráce s místní rodinkou bobrů, která sice bez vodoprávního povolení, ale naprosto dokonale obnovila mokřady ve spodní rovinaté části lokality. Takže nám pro letošek již zbývají k revitalizaci jen svahy, které bobra nezajímají.

Na závěr exkurze jsme pro potěšení ducha navštívili stráň plnou kosatců sibiřských a jedno z největších a nejlépe dochovaných pramenišť na Prášilsku, s bohatou vegetací a bez známek odvodnění. Přestože lilo jako z konve a téměř všichni byli promočení až na kůži, tak jsme si výlet na mokřadní stráně kolem Křemelné užili.

Podívejte se na fotografie z exkurze…