Revitalizace pramenišť na Kepelském Zhůří
Jedná se o západní část NP Šumava a lokalita se nachází na jihozápadním svahu k řece Křemelné (Zhůřský potok) pod horou Hadí vrch (1021 m n. m.). Protíná ji účelová cesta od Starého Brunstu na křižovatku u Staré hutě. Pramenné svahy na Křemelnou byly v minulém století silně odvodněny. Původní mokřadní prameniště se tak zmenšila o desítky procent.
Rozloha lokality: 109 ha
Nadmořká výška: 950 m n. m.
Délka odvodňovacích kanálů: 21 369 m
Popis stanoviště
Plochu nad cestou v horní části tvoří sukcesní plochy na rašelinných, mokrých loukách, do kterých přitékají potůčky z lesa nad lokalitou. Tato část je součástí přírodní rezervace Zhůřská pláň. Spodní část mezi cestou a řekou je zahrnuta do I. zóny NP Šumava. Zde převládají otevřené luční plochy částečně přecházející v zaplavovanou nivu s liniovými břehovými porosty a mokřady.
Co je problém
Odvodňovací rýhy v severní části podchycují přitékající kapilární toky, protínají prameniště nebo pramenné oblasti s cílem co nejkratší cestou odvést tyto vody do hlavních rýh. Všechny tyto rýhy odvádějící vodu od pramenišť přímo po svahu jsou silně poznamenané erozí, která neustále pokračuje. Voda z těchto rýh protéká propustky přes účelovou cestu a pod ní rýhami do Křemelné. V místech pod propustky jsou rýhy velmi prohloubené. Celá plocha je odvodněna mnoha rýhami a tím vysušena.
Cíl revitalizace
Hlavním cílem je zastavení odtoku vody z pramenišť v horní části lokality a zrušení přímých kanálů, které ji odvádějí. Tím se podpoří obnova přírodního vodního režimu a zlepší se funkce zadržování vody v krajině. Dalším důležitým cílem je obnovení původních potůčků pro přirozený odtok vody od pramenišť po jejich původních trasách, které jsou místy ještě znatelné. Posledním cílem je zrušení plošně rozmístěných rýh, které vysušují každou mokrou plochu prameniště. Tím chceme lokalitě vrátit přírodní funkci zadržení vody v krajině a podpořit její sukcesní vývoj.
Jaké je řešení?
Odvodňovací kanály v prameništích a v horní části lokality přehradíme dřevěnými přepážkami z prken a okolního materiálu a tím zastavíme vysoušení lokality pod nimi. Kapilární toky z prostoru nad lokalitou, které jsou přírodní a přitékají z pramenišť, pustíme do jejich původních potočišť. Hlavní hluboké kanály svádějící vodu od pramenišť a kapilárních přítoků po svahu poznamenané erozí budou přehrazeny přepážkami z prken a zasypány tak, aby se do nich voda nemohla vrátit. Materiál na zasypání se použije z okolí rýh, kde je uložen z doby jejich hloubení. Budou se také používat vázané hatě z větví stromů z okolí s přisypáním zeminou. Jde o to, aby kanály nejen přestaly fungovat a stoupla tak hladina podzemní vody, ale aby pokud možno zmizely z krajiny, zarostly a zanesly se hlínou. V rovinaté části lokality v nivě Křemelné toto už probíhá spontánně. Do kanálů napadaly staré stromy a i s pomocí bobra a vytvořily přirozené přehrážky, které se zanáší naplaveným materiálem a za nimi se ve stojaté bahenní vodě ujímají rašeliníky, ostřice a suchopýry. Plánovanými zásahy pomůžeme rychlejšímu zarůstání a podpoříme vrácení původních biotopů v této lokalitě.