Víkend pro rašeliniště na Skelné

Obnovujeme šumavské mokřady. Přidejte se k nám!

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Víkend pro rašeliniště na Skelné

10. 7. 2021 v 9:00 - 11. 7. 2021 v 17:00

Co je to Víkend pro rašeliniště?

Tyto dobrovolnické akce jsou věnované práci na odvodněných šumavských mokřadech a organizují je zaměstnanci národního parku jako nedílnou součást dlouhodobého Programu revitalizace šumavských rašelinišť a mokřadů. Práce dobrovolníků je pro nás velmi důležitá a díky projektu LIFE for MIRES pořádáme tyto akce v průběhu celého léta a podzimu.

Co s námi zažijete?

V první části dobrovolnického setkání s Vámi pracujeme na lokalitách, kde mokřady obnovujeme. Nosíme stavební materiál určený ke konstrukci revitalizačních hrázek na odvodňovacích kanálech, občas v nepřístupných místech hrázky rovněž stavíme, přenášíme mokřadní vegetaci nebo upravujeme terén a odtok vody navádíme do původních směrů. Cílem je navrátit vodu do míst, kde v minulosti bývala, ale následkem odvodnění zmizela. Po práci se vydáváme do nepoškozených mokřadů, abychom si při exkurzi ukázali jak mokřady fungují, jak na Šumavě vznikla rašeliniště, proč jsou mokřady v krajině důležité a jaká pozitiva přináší jejich obnova člověku.

Jaká je práce na Skelné?

Rozsáhlé prameniště ve svazích kolem silnice z Hartmanic na Železnou Rudu bylo drasticky odvodněno především za dob fungování Vojenského újezdu Dobrá Voda. V minulém roce jsme zahájili práce na zrušení odvodňovací sítě, kde některé kanály dosahovaly hloubky až 2 metry a dále se erozí zahlubovaly. Vodu jsme navrátili k povrchu do malých potůčků. Ty potřebujeme po zimě stabilizovat, do určených míst na zahrnutých kanálech nanosit mokřadní vegetaci a podpořit tak jejich rychlejší zarůstání. Pokud zbyde dostatek času, podobná opatření provedeme také na Slučím Tahu.

Sraz: sobota v 9.00 hod. na parkovišti u bývalé osady Skelná (https://mapy.cz/PodSkelnou)

Přihlášení: Pokud se chcete akce zúčastnit, napište nám na email lukas.linhart@npsumava.cz.

Kapacita: 20

Volná místa: 0

Ubytování bude možné na Správě NP Šumava v Kašperských Horách.

Trasa odpolední exkurze je 9 km dlouhá.

Vzhledem k délce trasy je doporučený minimální věk zúčastněných dětí 8 let.

Podrobnosti

Zahájení:
10. 7. 2021 v 9:00
Ukončení:
11. 7. 2021 v 17:00
Rubrika Akce:

Místo konání

Pod Skelnou
Prášilsko

Pořadatel

Lukáš Linhart
Telefon:
+420 731 530 319
E-mail:
lukas.linhart@npsumava.cz