Revitalizace Mlynářské slati
Tak jako mnoha rašeliništím na Šumavě, ani Mlynářské slati se nevyhnulo záměrné odvodnění. Zaklesnutí hladiny podzemní vody je ale pro horská vrchoviště naprosto kritické. Tyto nesmírně cenné pozůstatky poslední doby ledové po odvodnění začnou plíživě přerůstat lesem a mizet. Z toho důvodu pracujeme na zrušení kanálů a snažíme se tento proces zastavit. Jaká je situace konkrétně na Mlynářské slati (vyznačeno na mapě), si můžete přečíst níže.
Mlynářská slať
Rozloha: 20 ha
Nadmořská výška: 1030 m n. m.
Délka odvodňovacích kanálů: 1200 m
Lokalita je součástí komplexu rašelinišť podél Roklanského potoka nedaleko Modravy označovaných jako Mlynářské slatě. Jedná se o horské vrchoviště tvořené převážně zapojeným porostem kleče a navazující rašelinnými a podmáčenými smrčinami. Vodní režim vrchoviště je významně narušen povrchovým odvodněním. Centrální část protíná až 2 m hluboký odvodňovací kanál. Účinkem proudící vody dochází k erozi a pokračujícímu zahlubování dna kanálu. Po obvodu vrchoviště je systém odvodnění doplněn menšími, v některých úsecích postupně zarůstajícími kanály.
Odvodnění je možné vidět na mapce digitálního modelu terénu:
Jaký je náš cíl?
Cílem revitalizace je obnovení přirozeného vodního režimu, zvýšení hladiny podzemní vody a zastavení pokračující degradace vrchoviště. Dojde k zablokování odvodňovacích kanálů dřevěnými přehrádkami a jejich vyplnění dostupným materiálem.
Na zablokování kanálů o celkové délce 1200 m bude zapotřebí více než 100 hrázek. Převážně se bude jednat o hrázky z fošen předem připravených ke spojení na pero-drážku, které jsou zaráženy svisle do dna rýhy. V okrajových částech s menší mocností rašeliny budou použity hrázky ze dvou vrstev vodorovných prken s vloženou geotextilií. K zablokování hlavního odvodňovacího kanálu bude nutné využít lehkou techniku – pásový bagr o hmotnosti do 5 tun. Ostatní mělké odvodňovací kanály budou zablokovány převážně ručně, bez použití techniky.
Kdy revitalizace proběhne?
Realizace opatření je naplánována mimo období toku, hnízdění a vyvádění mláďat v termínu od 1. 8. do 30. 11., tak aby bylo v maximální míře omezeno rušení chráněných druhů živočichů.
Důvody pro obnovu vodního režimu
Revitalizace přestavuje jednorázový zásah, který významně přispěje ke zlepšení stavu celé lokality. Krátkodobé rušení a zásahy do přírodního prostředí budou z dlouhodobého hlediska jednoznačně převáženy pozitivním efektem. Dojde ke zvýšení a stabilizaci hladiny podzemní vody, zpomalení povrchového odtoku druhotnou drenážní sítí a zvýšení retence vody. Obnova vodního režimu prokazatelně zlepší stav rašelinných biotopů včetně posílení populací chráněných druhů na ně vázaných.
Mlynářská slať je poslední z lokalit revitalizovaných v rámci projektu LIFE for MIRES. Byla do projektu zařazena jako náhradní za část lokality Raškov u Nové Pece, která nedostala povolení z důvodu kolize se stávajícím distribučním zařízením – vedením VN 22kV.
Lokalita je součástí přírodní zóny a klidového území národního parku a není přístupná veřejnosti.
Příklad obnovy rašeliniště a zarůstání zablokované odvodňovací stouhy na Černohorském močálu: